23 września 1943, godz. 12:50

Możliwość komentowania 23 września 1943, godz. 12:50 została wyłączona

Dokładnie 75 lat temu, w okolicach Bradley w katastrofie lotniczej zginęło 7 polskich lotników. Był to lot treningowy. HZ 251.

W czwartek 23  września 1943 roku o godzinie 12:50 Bombowiec Vickers Wellington MK XI podczas lotu treningowego rozbił się w okolicy Bradley, znanej jako “Cafe Winfreda”. Katastrofa spowodowana była poważną awarią skrzydła. Naoczni świadkowie pamiętają tragiczny lot i odpadające skrzydło z silnikiem. Samolot się rozbił. Na pokładzie samolotu znajdowali się doświadczeni polscy piloci: Porucznik Józef Wolnik odznaczony orderem Virtuti Millitari – nawigator, sierżant Franciszek Ciastoń – pilot, sierżant Władysław Ostrowski – drugi pilot, kapral Bolesław J. Świeca, kapral Jan Czyżewski, sierżant Abram Kawenocki i kapral Bolesław Rychel.

Dwóch Anglików, Peter Whitaker i Jim Hartley – pilot R.A.F w stanie spoczynku, przyczynili się do upamiętnienia katastrofy. To dzięki nim, dziś w samym miejscu katastrofy w 2007 roku ustawiono symboliczny krzyż upamiętniający tragedię, a trochę dalej ustawiono pomnik.

W niedzielę, 23 września o godz. 12:30 przy pomniku w Bradley odbędzie się uroczystość upamiętniająca 75 rocznicę katastrofy lotniczej – zachęcamy Wszystkich uczniów i Rodziców do przybycia i oddania hołdu polskim pilotom.