A level – egzamin z jezyka polskiego

Możliwość komentowania A level – egzamin z jezyka polskiego została wyłączona

Kilka słów o egzaminie A Level z języka polskiego.

Egzaminy A-Level odpowiadają poziomowi polskiej matury. Dla wielu uczniów w Anglii jest to niestety koniec edukacji i od uzyskanych na tym egzaminie stopni zależą perspektywy uzyskania pracy, a dla tych, ktorzy chcą studiować, dostania się na wymarzoną uczelnię.

Egzamin A Level z jezyka polskiego sklada się z dwóch części: AS i A2. Oceną końcową jest suma ocen z powyższych dwóch egzaminów (A Level = AS + A2). Obydwa egzaminy są pisemne. Część AS trwa 2 godziny i 30 minut, do zdobycia jest 100 punktów, i składa się z 3 etapów:

1. Odpowiedzi na pytania związane z przeczytanym tekstem;
  2. Przetłumaczenie tekstu z jezyka polskiego na jezyk angielski;
  3. Napisanie wypracowania na temat wolny (sprawdzenie światopoglądu ucznia);

Część A2 jest nieco trudniejsza i dlatego trwa 3 godziny, do zdobycia jest także 100 punktów, i składa się z 3 etapów:

1. Odpowiedzi na pytania związane z przeczytanym tekstem;
  2. Przetłumaczenie tekstu z jezyka angielskiego na jezyk polski;
  3. Napisanie 2 wypracowań na tematy związane z:
  • Walką o niepodległość jako wątekiem w polskiej literaturze;
  • Moralnymi i społecznymi zagadnieniami poruszanymi w polskim dramacie;
  • Polakami i Polską w okresie II Wojny Światowej;
  • Polskim kinem (Andrzej Wajda).

Dla polskich uczniów ezamin A Level z języka polskiego a co się z nim wiąże cały kurs, to nie tylko walka o dodatkowe punkty na świadectwie, ale także możliwość poznania literatury i historii kraju, którego są obywatelami i z którego powinni być dumni.

Mariusz Pawłowski