Klasa 1a i 1c, lekcja 28.01.2018

Witamy w klasie 1A i 1C
Nauczyciel: Luiza Cichewicz
Asystent: Marta Gas

Nasze ostatnie sobotnie zajęcia  28.01.2017 roku w Polskiej Szkole w Bradford rozpoczęliśmy standardowo od sprawdzenia listy obecności.

maxoliwiaW klasie 1A poznaliśmy nowe przygody klasowej maskotki Misia Maxia, który był ostatnio w domu Franka. Również w klasie 1C poznaliśmy nowe przygody klasowej maskotki Żyrafki Kasi, która spędziła ostatni tydzień w domu Oliwki. W klasie 1A odbyła się również lekcja religii. Ksiądz rozmawiał z dziećmi o Świętej Rodzinie. Następnie przeszliśmy do pierwszej części zajęć. W obydwu klasach były to zasady pisowni literki ch. Najpierw pisaliśmy 1 zasadę pisowni ch na tablicy, a później w zeszycie, która mówiła o wymianie ch na sz. Wypisywaliśmy kilka wyrazów, w których ch jest wymienne na sz np: cicho – cisza, ucho – uszy, groch – groszek. Kolejno poznaliśmy 2 zasadę pisowni gdzie ch piszemy za każdym razem na końcu wyrazów np: brzuch, ruch, duch. Są wyjątki w słowach: druh, Boh, poroh. Następnie była 3 zasada gdzie ch piszemy często przed samogłoskami takimi jak: a,e,i,o,u,y np: chałwa, chorągiewka, chuligan. Ostatnia była zasada 4 gdzie ch piszemy zawsze po spółgłosce s np: schować, schody, wschód. Były również w ramach rozluźnienia rebusy, zagadki oraz krzyżówki do rozwiązania ocywiście z literką ch.

W kąciku czytelniczym Pani czytała nam 2 fajne czytanki z literką ch:

1. Mój pierwszy występ.

2. Strach ma wielkie oczy.

Następnie rozmawialiśmy o tych czytankach, jakie kto zapamiętał z nich wyrazy rozpoczynające się na literkę ch.

Na drugiej części zajęć dzieci czytały na głos 3 Księgę Koziołka Matołka. Każde dziecko czytało jedną przygodę i opowiadało ją. W ten sposób ćwiczyliśmy również czytanie ze zrozumieniem.

Praca domowa :
– W miejsce kropek wstaw ch lub h.

praca-domowa

Pozdrawiam,