Klasa 1a, lekcja 10.11.2018

Klasa 1a, lekcja 10.11.2018

Klasa 1a, lekcja 10.11.2018

Możliwość komentowania Klasa 1a, lekcja 10.11.2018 została wyłączona

Literki „ą” i „ę” były bohaterkami naszych ostatnich zajęć. Wszyscy znali te literki, ale niestety nie wszyscy z nas pamiętają o wstawieniu ogonków przy literkach pisząc wyrazy w zeszycie lub w
ćwiczeniach 🙂

W czasie zajęć poznaliśmy również samogłoski i spółgłoski. Wiemy już jak je rozróżnić, choć wcale to nie jest takie łatwe. Musimy więcej ćwiczyć w domu z rodzicami:-)

W czasie I części zajęć uczestniczyliśmy w próbie akademii z okazji Dnia 11 Listopada.

Na drugiej części zajęć rozmawialiśmy o Święcie 11 Listopada. Pani opowiedziała nam o smutnym czasie w historii naszej Ojczyzny, gdy na ponad sto lat utraciła niepodległość. Zaborcy – trzy mocarstwa: Austria, Prusy (późniejsze Niemcy), Rosja podzielili między siebie polską ziemię i wymazali z mapy Europy nasze państwo. Chcieli Polakom narzucić swoją kulturę, zwyczaje, język i religię. Nie było polskiego wojska, nie było stolicy. Nie było można używać polskiej flagi ani też godła. Za mówienie w szkole po polsku dzieci były karane, a dorośli trafiali do więzienia. Nasz naród jednak nie poddawał się. Polska – wykreślona z mapy – istaniała w sercach ludzi. Każde pokolenie stawało w obronie tych najcenniejszych wartości. Aż nadszedł długo oczekiwany dzień, kiedy Polska po 123 latach niewoli, rozbiorów i obcego panowania, w końcu 1918 r. odzyskała niepodległość pod przywództwem Józefa Piłsudskiego. Powinniśmy docenić fakt, że możemy żyć w wolnym
i niepodległym kraju, używać ojczystego języka, chodzić do polskiej szkoły.

Wszyscy uczniowie i nauczyciele oraz rodzice uczestniczyli również w akademii poświęconej Świętu Niepodległości. Nasza klasa ubrana na biało-czerwono mówiła „Katechizm polskiego dziecka” 🙂 Po uroczystości odbył się słodki poczęstunek. Wszystkim bardzo się podobało i nie każdy z nas chciał wracać na zajęcia:-)

Dyplom Czytelnika Miesiąca Października otrzymali: Maja, Lena i Bartek – wielkie gratulacje!!!!


Zadanie domowe:

– Ćwiczenia I – pisownia literek „ą” i „ę” str. 38 i ćw. 4 i 5 str. 39;

 

Tu możesz wyszukać wszystkie interesujące Cię informacje dotyczące szkoły, uczniów, nauczycieli. Znaleźć dokumenty, rozporządzenia oraz uchwały zarządu szkoły

Social Media

Zapraszamy na nasz profil na Facebook-u. Polub nas, a będziesz na bieżąco ze wszystkimi informacjami.

Newsletter

Zapisz się już dziś i bądź na bieżąco z informacjami. Już nie zapomnisz o zajęciach, pracy domowej swojego dziecka...

Back to Top