Klasa 1a, lekcja 11.11.2017

Klasa 1a, lekcja 11.11.2017

Klasa 1a, lekcja 11.11.2017

Możliwość komentowania Klasa 1a, lekcja 11.11.2017 została wyłączona

 

indexLiterki „ą” i „ę” były bohaterkami naszych ostatnich zajęć. Wszyscy znaliśmy te literki, ale niestety nie wszyscy z nas pamiętają o wstawieniu ogonków przy literkach pisząc wyrazy w zeszycie lub w ćwiczeniach 🙂 Tradycyjnie w czasie zajęć zapisywaliśmy na tablicy, a potem w zeszytach wyrazy zawierające te literki.

W czasie zajęć poznaliśmy również samogłoski i spółgłoski. Wiemy już jak je rozróżnić, choć wcale to nie jest takie łatwe. Będziemy ćwiczyli jak je rozróżniać w domu oraz na lekcjach.

index2Na drugiej części zajęć rozmawialiśmy o Święcie 11 Listopada. Pani opowiedziała nam o smutnym czasie w historii naszej Ojczyzny, gdy na ponad sto lat utraciła niepodległość. Zaborcy – trzy mocarstwa: Austria, Prusy (późniejsze Niemcy), Rosja podzielili między siebie polską ziemię  i wymazali z mapy Europy nasze państwo. Chcieli Polakom narzucić swoją kulturę, zwyczaje, język i religię. Nie było polskiego wojska, nie było stolicy. Nie było można używać polskiej flagi ani też godła. Za mówienie w szkole po polsku dzieci były karane, a dorośli trafiali do więzienia. Nasz naród jednak nie poddawał się. Polska – wykreślona z mapy-istniała w sercach ludzi. Każde pokolenie  stawało w obronie tych najcenniejszych wartości. Aż nadszedł długo oczekiwany dzień, kiedy Polska po 123 latach niewoli, rozbiorów i obcego panowania, w końcu 1918 r. odzyskała niepodległość pod przywództwem Józefa Piłsudskiego. Powinniśmy docenić fakt, że możemy zyć w wolnym  i niepodległym kraju, używać ojczystego języka, chodzić do polskiej szkoły.

Graliśmy  w grę, w której chodziło o odgadnięcie hasła: co oznacza słowo „niepodległość”? Wszyscy będziemy pamiętali, że jest to WOLNOŚĆ.  Hasło to zostało odgadnięte przez naszego kolegę Piotra M. Piotruś również wykazał się bardzo dobrą znajomością polskich symboli narodowych, którymi są: godło i flaga polski oraz hymn. Otrzymał za to od naszej Pani uśmieszek wklejony do zeszytu 🙂

Wszyscy uczniowie i nauczyciele oraz rodzice uczestniczyli również w akademii poświęconej Świętu Niepodległości. Na koniec uroczystości, był quiz poświęcony ważniejszym datom z historii naszego kraju. Zgadywać mogli zarówno uczniowie, jak i rodzice, a nagrodami były kolorowe kredki 🙂 Usłyszeliśmy również przemowę Pani Prezes Koła Weteranów. Bardzo się nam wszystkim podobało, a do klasy wróciliśmy bardzo podekscytowani.

Po uroczystości czytaliśmy w klasie opowiadanie z elementarza ze str. 104, a w czasie jego czytania Pani pokazywała nam na mapie Polski: wschód, zachód, północ  i południe naszego kraju. Wiemy np. gdzie znajduje się Morze Bałtyckie, a gdzie są Tatry.

Po przyjemnym tygodniu spędzonym z Piotrem Ż. nasz przyjaciel Baranek Tomek powędrował do Zosi.

3

Dyplom Czytelnika Miesiąca Października otrzymała Amelka – gratulacje!!!!

1


Zadanie domowe:
– proszę o zrobienie zadań wklejonych do zeszytu w dniu 04.11 oraz zadania wklejonego w dniu 11.11;
– ćwiczenia I – pisownia literek „ą” i „ę” str. 38 i w. 5 str. 39;
– ćwiczenia II – ćw. 2 str. 28 i ćw. 4 str. 29.

 

Tu możesz wyszukać wszystkie interesujące Cię informacje dotyczące szkoły, uczniów, nauczycieli. Znaleźć dokumenty, rozporządzenia oraz uchwały zarządu szkoły

Social Media

Zapraszamy na nasz profil na Facebook-u. Polub nas, a będziesz na bieżąco ze wszystkimi informacjami.

Newsletter

Zapisz się już dziś i bądź na bieżąco z informacjami. Już nie zapomnisz o zajęciach, pracy domowej swojego dziecka...

Back to Top