Klasa 1a, lekcja 13.01.2018

Możliwość komentowania Klasa 1a, lekcja 13.01.2018 została wyłączona

Na naszych ostatnich zajęciach poznaliśmy literkę “Ż, ż”. Na początku lekcji dowiedzieliśmy się, że w języku polskim mamy “ż” i “rz”, a naszym najważniejszym zadaniem będzie nauczyć się rozpoznawać, która z nich będzie przez nas używana do napisania określonego wyrazu. Nauczyliśmy się je nazywać, aby móc je w przyszłości rozróżniać. Do zeszytów wkleiliśmy sobie 3 podstawowe informacje na temat literki “ż”, które przeczytaliśmy i omówiliśmy.

W czasie lekcji religii poznaliśmy imiona Trzech Króli i nazwy ich darów, które przekazali Jezusowi, gdy narodził się w stajence.

Dowiedzieliśmy się również o złym Królu Herodzie, przez którego Święta Rodzina musiała uciekać do Egiptu. Ksiądz Tomasz opowiedział nam również historię 12-letniego Jezusa, który wraz z Maryją i Józefem przybyli do Jerozolimy. Pewnego dnia Jezus zgubił się swoim rodzicom, którzy znaleźli go dopiero po 3 dniach i 3 nocach w kościele, gdzie nauczał ludzi o miłości i dobroci.

Kraków

Na drugiej części zajęć poznaliśmy Kraków. Dowiedzieliśmy się, że miasto to, po Gnieźnie było drugą stolicą Polski. Sprawdziliśmy również na mapie Polski, gdzie to miasto się znajduje. W czasie zajęć przeczytaliśmy opowiadanie “W Krakowie” z naszego elementarza oraz poznaliśmy dwie legendy: O hejnale mariackim oraz O smoku ze smoczej jamy Wandy Chotomskiej. Wielkie brawa dla naszego kolegi Cypriana, który znał i opowiedział nam legendę  o smoku wawelskim przed jej przeczytaniem. Obie legendy omówiliśmy ze względu na to, że występowały tam trudne słowa i zwroty, które nie były nam znane.

Ostatnie 40 minut zajęć poświęciliśmy na zrobienie laurek dla swoich babć i dziadków. Zabraliśmy laurki ze sobą do domu, aby je dokończyć wg swoich upodobań oraz wysłać do Polski. Jeżeli babcia i/lub dziadek, któregoś z nas przyjdą na nasz występ, przyniesiemy laurki na najbliższe zajęcia ze sobą.

W czasie zajęć pisaliśmy nasze pierwsze dyktando będące częścią konkursu ortograficznego w naszej szkole. Nie możemy doczekać się wyników 🙂

Nasz przyjaciel Baranek Tomek po długim i mile spędzonym czasie z Piotrusiem M. powędrował do Niny.

Zadanie domowe:

– pisownia literki “ż” oraz ćw. 1 ze str. 56 z Ćwiczeń I