Klasa 1a, lekcja 19.05.2018

Możliwość komentowania Klasa 1a, lekcja 19.05.2018 została wyłączona

Nasze ostatnie zajęcia poświęciliśmy pisowni nazw zawodów, które kończą się na “arz” i “erz”. Już wiemy i będziemy pamiętali, że zawsze piszemy “rz” w nazwach wszystkich wykonawców czynności i zawodów. W tym celu wkleiliśmy sobie tabelkę do zeszytu, do którego zawsze możemy zajrzeć i przypomnieć sobie wszystkie nasze zasady, które poznalismy do tej pory. Następnie przyszedł czas na krótką zabawę. Na kartce wypisane zostały nazwy zawodów/czynności, które wylosowane patyczkiem osoby miały za zadanie przedstawić ruchem, mimiką, swoim kolegom i koleżankom w klasie. Ich zadaniem było zgadnąć co przedstawia osoba na środku klasy. Męską formę odgadniętego wyrazu zapisywaliśmy w kolumnie na tablicy i w zeszytach. Następnie wszyscy razem zgadywalismy ich formy żeńskie i obserwowaliśmy, co stało się z “rz”. Tym samym przypomnieliśmy sobie zasadę pisowni “rz” w wyrazach.

W czasie lekcji przeczytaliśmy opowiadanie pt. “Remont w domu” z naszego elementarza oraz rozwiązywaliśmy ćwiczenia.

W czasie lekcji odbyły się również zajęcia logopedyczne. Tym razem uczyliśmy się piosenki “Siała Baba mak”, którą wyklaskiwaliśmy. Najlepszą jednak częścią tych zajęć było robienie baniek. Każdy otrzymał rureczkę i talerzyk z płynem. Zadanie polegało na zrobieniu jak największej bańki. Wszyscy otrzymali instrukcje od p. Niny, aby zrobienie bańki było łatwe, szybkie i przyjemne. Każdemu się to udało i to po kilka razy 🙂 Wszyscy doskonale się bawiliśmy.

Drugą część zajęć przeznaczyliśmy na poznanie nazw i pisownię polskich nazw dni tygodnia i miesięcy oraz pór roku. Nazwy dni tygodnia wpisaliśmy sobie do zeszytu, natomiast nazwy pór roku i miesięcy – w kserówkach. Wielkie brawa dla Cypriana, Amelki G., Hanii, którzy opowiedzieli swoim kolegom i koleżankom z klasy o czym była “Baśń o 12 miesiącach”. W czasie zajęć rozmawialiśmy na temat bohaterów: tutaj zapoznaliśmy się z pojęciami: macocha i pasierbica. Kto występował w baśni, jakie te postacie były. Wspólnie odpowiadalismy na pytania i dyskutowaliśmy: dlaczego macocha wysyłała pasierbicę do lasu, dlaczego wysłała także swoją córkę, czego naprawdę chciała macocha? Porównywaliśmy ubiór dziewczynek. Poruszyliśmy również temat nagrody i kary – dlaczego pasierbica nie zamarzła, a córka tak? Czy warto być dobrym?

Baranek Tomek po udanych dwóch tygodniach spędzonych u Cypriana powędrował do Patryka K.

Zadanie domowe:

– Ćwiczenia II – ćw. 3 i 4 str. 71,

– w zeszycie – 6 zagadek ro rozwiązania, w wierszu podkreślić nazwy miesięcy. Nauczyć się nazw dni tygodnia i miesięcy w prawidłowej kolejności.

– wszystkie pozostałe zadania z kserówek, które przekazałam dzieciom.