Klasa IB, lekcja: 10.09.2016

Nauczyciel: Ewelina Rytel
Asystent: Magdalena Molenda

Lekcja: 10.09.2016
W ostatnią sobotę rozpoczął się dla nas kolejny rok szkolny w Polskiej Szkole. Jesteśmy już w pierwszej klasie!!! Wakacje szybko minęły i rozpoczęła się nauka…. Nasze zajęcia rozpoczęliśmy od przypomnienia sobie zasad ewakuacji oraz gdzie znajdują się najbliższe dla naszej klasy drzwi ewakuacyjne. Pani poinformowała nas o sprawach organizacyjnych, które dotyczyły naszej nauki w kolejnym roku szkolnym.
Następnie każdy z nas mógł się pochwalić gdzie spędził wakacje a potem…. przyszła pora na naukę. Rozpoczęliśmy od powtórki alfabetu.
W kąciku czytelniczym Pani przeczytała nam opowiadanie pt. “A jak alfabet”. Z tekstu dowiedzieliśmy się, że z pozoru nudne dla naszego głównego bohatera – Kuby, samogłoski w alfabecie są tak naprawdę ważną jego częścią. W rozmowie z babcią Kuba przekonał się i uświadomił sobie jak wielki byłby bałagan w wypowiadanych słowach i w pisowni gdyby właśnie nie samogłoski.
Opowiadanie było bardzo ciekawe a momentami – śmieszne:-)
Na lekcji religii ksiądz Waldek próbował dowiedzieć się od nas, o czym uczymy się na Jego lekcjach i skąd wzięło się słowo “Chrześcijanin”
Druga część zajęć była przeznaczona dla tematu “Wakacje”. Wszyscy czytaliśmy Pani na głos z elementarza opowiadanie “Wspomnienia z wakacji”. Po przeczytaniu czytanki rozwiązywaliśmy ćwiczenia.
Przy okazji tematu wakacji mówiliśmy o pisaniu listów i wysyłaniu kartek do bliskich. Rozmawialiśmy na temat tego jak adresujemy koperty i co nam jest potrzebne do wysłania listu/kartki. Poznaliśmy nowe słowa:
“adresat” i “nadawca”.
Za nami również debiut pisania w zeszytach. Szło nam to troszkę wolno, ale wiemy, że z czasem dojdziemy do wprawy 🙂
osiolek-krzysW klasie mamy nowego przyjaciela – maskotkę, jest nim Osiołek Krzyś.
Sami wybieraliśmy mu imię 🙂
Osiołek Krzyś co tydzień wraz ze swoim pamiętnikiem będzie wędrował do każdego z nas. Naszym zadaniem będzie napisać kilka zdań na temat tego, co w czasie weekendu robiliśmy z naszym nowym przyjacielem.
Nie będziemy próżnować również z czytaniem. Już od pierwszego dnia nauki będziemy prowadzili Dzienniczek Czytania m-ca września:-)

Zadanie domowe:
– ćwiczenie nr 5 ze strony 41
– wypisanie samogłosek i spółgłosek z podanych w tabelce wyrazów –
tabelki zostały przekazane dzieciom w czasie zajęć. Należy wkleić je do zeszytu.