Klasa 2a, lekcja 09.02.2019

Klasa 2a, lekcja 09.02.2019

Klasa 2a, lekcja 09.02.2019

Możliwość komentowania Klasa 2a, lekcja 09.02.2019 została wyłączona
Temat: Dlaczego warto czytać książki?
 
Na początku lekcji uczniowie otrzymali zagadki. Pierwsza była nieco trudniejsza ale większość dzieci poradziła sobie z nią doskonale. Oczywiście odpowiedzią do obu zagadek było słowo „książka”. Po wklejeniu zagadek do zeszytu i zapisaniu tematu lekcji na tablicy, rozmawialiśmy  o tym, czy dzieci czytają książki, jakie najchętniej, o jakiej tematyce? Następnie każdy uczeń wybrał ulubioną książkę, zapisał jej tytuł w zeszycie i wykonał do niej ilustrację. Omówiliśmy wspólnie budowę książki. Wyjaśniliśmy takie pojęcia jak: okładka, grzbiet, stronice, tytuł, autor. Przeczytaliśmy tekst z podręcznika i dowiedzieliśmy się, jak wyglądało pisanie książek kilkaset lat temu oraz jaka jest różnica między książką tradycyjną a elektroniczną czy audiobookiem.  Następnie uczniowie rozwiązali krzyżówkę, dzięki której poznali kolejne trudne słowa jak: tłumacz, redaktor, wydawca, czcionka czy inicjały. Omówiliśmy proces powstania książki od początku czyli rękopisu, poprzez redagowanie, ilustrowanie, drukowanie aż do momentu, w którym książka trafi do księgarni.
Po przerwie zaprosiłam uczniów do biblioteki szkolnej. Tam, dzięki uprzejmości Pani Marleny dowiedzieli się, jakie książki mogą wypożyczać, jak są skatalogowane, obejrzeli najstarsze wydania książek, które znajdują się w bibliotece oraz wysłuchali wierszy i opowiadań o gatunkach literackich, bajkach, baśniach i wielu innych niezwykle interesujących wiadomości. Dzieciom bardzo podobała się ta wizyta. Wiele z nich wyraziło chęć zapisania się do szkolnej biblioteki.
Po powrocie do sali rozmawialiśmy o tym, jak należy obchodzić się z książkami i dlaczego tak ważne jest, aby o nie dbać.
 
Praca domowa
Opisz krótko w zeszycie wizytę klasy w szkolnej bibliotece.
 
Lekcję poprowadziła
mgr Katarzyna Świątek 
Tu możesz wyszukać wszystkie interesujące Cię informacje dotyczące szkoły, uczniów, nauczycieli. Znaleźć dokumenty, rozporządzenia oraz uchwały zarządu szkoły

Social Media

Zapraszamy na nasz profil na Facebook-u. Polub nas, a będziesz na bieżąco ze wszystkimi informacjami.

Newsletter

Zapisz się już dziś i bądź na bieżąco z informacjami. Już nie zapomnisz o zajęciach, pracy domowej swojego dziecka...

Back to Top