Klasa III, lekcja 17.09.2016

Nauczyciel: Aneta Jesionowska
Asystent: Marta Tabaczka

Lekcja 17.09.2016
wrzesien-193917 września to data równie ważna w historii Polski, co 1 września. Przypomnieliśmy sobie o tragicznych wydarzeniach z 1939r. Wykonaliśmy kartki z kalendarza z tymi datami. Temat zajęć brzmiał: Wrzesień – Miesiąc Pamięci Narodowej.

Wszyscy pamiętali o dyktandzie, wyszło bardzo dobrze.

Omawialiśmy również nasze sprawozdania z wakacji i robiliśmy poprawę błędów. Nie używamy w wypracowaniach wyrazu „fajnie” oraz wyrażenia „do bani”, ponieważ pochodzą z języka potocznego, a nie literackiego. Drugim problemem klasowym jest zmiękczanie: „ń” czy „ni”, „ś”czy „si”, „ć” czy „ci”. Tutaj należy pamiętać zasadę:, jeśli po zmiękczeniu występuje spółgłoska – piszemy literę z kreską na górze, a jeśli mamy tam samogłoskę – zmiękczamy dodając „i”. Wiele osób używa dwóch zmiękczeń jednocześnie. Spory kłopot niektórym sprawia polskie „sz”, które jest zapisywane po angielsku, albo jest mylone z „ś”.czasownik

W drugiej części zajęć głównym bohaterem był CZASOWNIK. Dowiedzieliśmy się, że to część mowy, która odpowiada na pytania:, „co robi?” oraz „co się z nim dzieje?” Uczyliśmy się odmieniać czasowniki przez osoby i liczby. A to dopiero początek!

Na koniec czytaliśmy wiersz Aleksandra Fredry „Paweł i Gaweł” z podziałem na role. Narratorzy mają nauczyć się pięknie czytać, a wszystkie Pawły i Gawły nauczą się swoich ról na pamięć. Za tydzień próba teatralna!!!

partyk-i-szczurekSzczurek Szuru-burek był u Patryka, gdzie razem przeżyli „czekoladową” przygodę, a teraz powędrował do Hani.

dzienniczek-czytaniaZadanie domowe:

kolejne słowa z ortografii do nauczenia się na pamięć (przepisać i zaznaczyć „ż” i „ó” na czerwono):, że, jeż, róża, żółty, żółw, drażnić, wciąż, różne, różowe, skarży się. Znaleźć i przeczytać, kim był Aleksander Fredro. Niektórzy za przeszkadzanie na lekcji otrzymali dodatkowo zadanie z matematyki! Wszyscy dostali „Dzienniczki czytania” – mają być uzupełniane w miarę czytania (obojętnie co, ale po polsku –książki, instrukcje, gazety, przepisy, komiksy itp.) . Trzeba wpisywać tylko to , co dziecko przeczytało, np. jeśli czyta książkę, trzeba wpisać, ile stron przeczytało za jednym razem.

Do zobaczenia!