Klasa 8, lekcja 02.02.2019

Możliwość komentowania Klasa 8, lekcja 02.02.2019 została wyłączona
Temat: Tęsknota pielgrzyma w wierszu Juliusza Słowackiego pt. „Hymn” (Smutno mi Boże).

Pierwsza część zajęć upłynęła nam jeszcze w temacie Wielkiej Emigracji. Przypomnieliśmy sobie wiadomości z poprzedniej lekcji, szczególnie informacje dotyczące życia kulturalnego na obczyźnie i twórców tamtego okresu. Przeczytaliśmy i wkleiliśmy do zeszytu biografię Juliusza Słowackiego. Następnie w celu zrozumienia i utrwalenia informacji zawartych w biografii odpowiedzieliśmy na kilka pytań do tekstu. Wyjaśniliśmy pojęcia: pielgrzym, wędrowiec, tułacz i podróżnik i wskazaliśmy różnice miedzy nimi. Następnie wysłuchaliśmy recytacji wiersza Słowackiego pt. „Hymn”. Dowiedzieliśmy się, czym jest ten gatunek literacki i dlaczego Słowacki właśnie tak zatytułował swój wiersz. Uczniowie własnymi słowami opowiadali, o czym wg nich jest utwór. Wspólnie dokonaliśmy analizy i interpretacji wiersza. Wskazaliśmy podmiot liryczny, adresata i bohatera lirycznego. Omówiliśmy kompozycję wiersza oraz środki stylistyczne : anaforę, epitety, metafory, wykrzyknienia, porównania i refren. Wspólnie zastanawialiśmy się, w jakim celu autor zastosował te wszystkie środki językowe.
Drugą część lekcji poświęciliśmy na omówienie wiadomości o odmiennych i nieodmiennych częściach mowy. Wykonaliśmy szereg ćwiczeń utrwalających wiadomości poznane w poprzednich klasach jak również te, o których usłyszeliśmy po raz pierwszy. Okazało się, że największy problem sprawiają imiesłowy, zaimki, spójniki i partykuły. Dlatego na następnych zajęciach będziemy kontynuować ćwiczenia z tych części mowy, które sprawiają najwięcej trudności.

Praca domowa
Ćwiczenie 7 str. 37