Klasa 8, lekcja 06.10

Możliwość komentowania Klasa 8, lekcja 06.10 została wyłączona

Temat: Poeta w imieniu pokolenia w świetle utworów Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.

Przebieg lekcji:

Sobotnie zajęcia rozpoczęliśmy od sprawdzenia pracy domowej. Uczniowie kolejno odczytali listy, w których apelowali do osób negatywnie zachowujących się o zmianę postępowania.

Następnie obejrzeliśmy pokaz multimedialny, przygotowany przez grupę uczniów jednej ze szkół ponadpodstawowych w Polsce. Poznaliśmy wiele szczegółów z życia Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, faktów, ciekawostek dotyczących zarówno sfery osobistej jak i pracy twórczej.

Rozmawialiśmy o pokoleniu Kolumbów, o tym, kto do niego należał, czym charakteryzowała się poezja tego pokolenia i w jaki sposób wojna ukształtowała ich twórczość.

Następnie przeszliśmy do analizy i interpretacji trzech wybranych wierszy Baczyńskiego: „Elegii o chłopcu polskim”, „Pokolenia” oraz „Z głową na karabinie”. Uczniowie mieli okazję wysłuchać recytacji utworów w wykonaniu min. wybitnej aktorki Ewy Wencel. Wskazywaliśmy kolejno podmiot liryczny, adresata i problematykę utworów. Bazując na treści rozmawialiśmy o tym, jak wojna wpłynęła na życie i postrzeganie rzeczywistości młodych ludzi, próbowaliśmy odpowiedzieć na pytanie: dlaczego Baczyński nazywany jest poeta miłości i śmierci oraz szukaliśmy w tekstach wyrazów, zdań, opisów świadczących o koszmarze tamtych czasów.

PRACA DOMOWA

Odwołując się do analizy i interpretacji wierszy Baczyńskiego napisz na czym polegał dramat pokolenia Kolumbów?

Wych. Katarzyna Świątek