Klasa 8, lekcja 06.10

Klasa 8, lekcja 06.10

Klasa 8, lekcja 06.10

Możliwość komentowania Klasa 8, lekcja 06.10 została wyłączona

 

Temat: Poeta w imieniu pokolenia w świetle utworów Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.

Przebieg lekcji:

Sobotnie zajęcia rozpoczęliśmy od sprawdzenia pracy domowej. Uczniowie kolejno odczytali listy, w których apelowali do osób negatywnie zachowujących się o zmianę postępowania.

Następnie obejrzeliśmy pokaz multimedialny, przygotowany przez grupę uczniów jednej ze szkół ponadpodstawowych w Polsce. Poznaliśmy wiele szczegółów z życia Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, faktów, ciekawostek dotyczących zarówno sfery osobistej jak i pracy twórczej.

Rozmawialiśmy o pokoleniu Kolumbów, o tym, kto do niego należał, czym charakteryzowała się poezja tego pokolenia i w jaki sposób wojna ukształtowała ich twórczość.

Następnie przeszliśmy do analizy i interpretacji trzech wybranych wierszy Baczyńskiego: „Elegii o chłopcu polskim”, „Pokolenia” oraz „Z głową na karabinie”. Uczniowie mieli okazję wysłuchać recytacji utworów w wykonaniu min. wybitnej aktorki Ewy Wencel. Wskazywaliśmy kolejno podmiot liryczny, adresata i problematykę utworów. Bazując na treści rozmawialiśmy o tym, jak wojna wpłynęła na życie i postrzeganie rzeczywistości młodych ludzi, próbowaliśmy odpowiedzieć na pytanie: dlaczego Baczyński nazywany jest poeta miłości i śmierci oraz szukaliśmy w tekstach wyrazów, zdań, opisów świadczących o koszmarze tamtych czasów.


PRACA DOMOWA

Odwołując się do analizy i interpretacji wierszy Baczyńskiego napisz na czym polegał dramat pokolenia Kolumbów?

 

Wych. Katarzyna Świątek

Tu możesz wyszukać wszystkie interesujące Cię informacje dotyczące szkoły, uczniów, nauczycieli. Znaleźć dokumenty, rozporządzenia oraz uchwały zarządu szkoły

Social Media

Zapraszamy na nasz profil na Facebook-u. Polub nas, a będziesz na bieżąco ze wszystkimi informacjami.

Newsletter

Zapisz się już dziś i bądź na bieżąco z informacjami. Już nie zapomnisz o zajęciach, pracy domowej swojego dziecka...

Back to Top