Klasa 8, lekcja 09.03.2019

Możliwość komentowania Klasa 8, lekcja 09.03.2019 została wyłączona
Temat: Tragizm ojca po stracie córki wyrażony w “Trenach” Jana Kochanowskiego.

Na ostatnich zajęciach podjęliśmy się trudnego tematu nie tylko ze względu na treść ale również ze względu na język, jakim napisane są Treny. Przeczytaliśmy i przeanalizowaliśmy treny: I, V, VII i VIII.
Wskazaliśmy osobę mówiąca, odbiorcę, nastrój każdego z utworów oraz budowę. Zwróciliśmy uwagę na częste w trenach odniesienia do filozofii greckiej oraz na porównania homeryckie.
Znaleźliśmy elementy łączące te utwory jak również różnice między nimi. Omówiliśmy szczegółowo tematykę i wyjaśniliśmy wszystkie trudne słowa. Obejrzeliśmy akwarelowy szkic do obrazu Jana Matejki z 1862 roku, na którym Jan Kochanowski pochyla się nad zwłokami Urszulki. Na zakończenie tej  części lekcji może dość poważnej i momentami smutnej uczniowie zapisali w zeszytach słowa ks. Jana Twardowskiego:
” Śpieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą”.
W drugiej części zajęć przeczytaliśmy wiersz Bolesława Leśmiana pt. “Urszula Kochanowska”
Za pomocą mapy mentalnej szukaliśmy odpowiedzi na pytanie: czym jest dla mnie niebo? Wypisaliśmy szereg skojarzeń ze słowem niebo a także znane nam związki frazeologiczne zawierające to słowo. Następnie dokonaliśmy analizy i interpretacji wiersza Leśmiana. Porównaliśmy niebo opisane w utworze z naszym wyobrażeniem nieba. Zastanawialiśmy się czym jest niebiańskość wobec ziemskości i w jakim celu poeta użył tego kontrastu. Wyciągnęliśmy wspólny wniosek, że podstawą szczęścia człowieka jest jego życie na ziemi a niebiańskość jest dla nas czymś odległym, obcym i nieznanym przez co budzi w nas niepokój.
Na koniec uczniowie napisali dyktando.

Praca domowa

Czy słowa poety Jana Twardowskiego poznane na lekcji wydają Ci się słuszne? Uzasadnij swoje zdanie.