Klasa 8, lekcja 09.03.2019

Klasa 8, lekcja 09.03.2019

Klasa 8, lekcja 09.03.2019

Możliwość komentowania Klasa 8, lekcja 09.03.2019 została wyłączona
Temat: Tragizm ojca po stracie córki wyrażony w „Trenach” Jana Kochanowskiego.
 
Na ostatnich zajęciach podjęliśmy się trudnego tematu nie tylko ze względu na treść ale również ze względu na język, jakim napisane są Treny. Przeczytaliśmy i przeanalizowaliśmy treny: I, V, VII i VIII.
Wskazaliśmy osobę mówiąca, odbiorcę, nastrój każdego z utworów oraz budowę. Zwróciliśmy uwagę na częste w trenach odniesienia do filozofii greckiej oraz na porównania homeryckie.
Znaleźliśmy elementy łączące te utwory jak również różnice między nimi. Omówiliśmy szczegółowo tematykę i wyjaśniliśmy wszystkie trudne słowa. Obejrzeliśmy akwarelowy szkic do obrazu Jana Matejki z 1862 roku, na którym Jan Kochanowski pochyla się nad zwłokami Urszulki. Na zakończenie tej  części lekcji może dość poważnej i momentami smutnej uczniowie zapisali w zeszytach słowa ks. Jana Twardowskiego:
” Śpieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą”.
W drugiej części zajęć przeczytaliśmy wiersz Bolesława Leśmiana pt. „Urszula Kochanowska”
Za pomocą mapy mentalnej szukaliśmy odpowiedzi na pytanie: czym jest dla mnie niebo? Wypisaliśmy szereg skojarzeń ze słowem niebo a także znane nam związki frazeologiczne zawierające to słowo. Następnie dokonaliśmy analizy i interpretacji wiersza Leśmiana. Porównaliśmy niebo opisane w utworze z naszym wyobrażeniem nieba. Zastanawialiśmy się czym jest niebiańskość wobec ziemskości i w jakim celu poeta użył tego kontrastu. Wyciągnęliśmy wspólny wniosek, że podstawą szczęścia człowieka jest jego życie na ziemi a niebiańskość jest dla nas czymś odległym, obcym i nieznanym przez co budzi w nas niepokój. 
Na koniec uczniowie napisali dyktando.

 
Praca domowa
 
Czy słowa poety Jana Twardowskiego poznane na lekcji wydają Ci się słuszne? Uzasadnij swoje zdanie. 
 
 
Tu możesz wyszukać wszystkie interesujące Cię informacje dotyczące szkoły, uczniów, nauczycieli. Znaleźć dokumenty, rozporządzenia oraz uchwały zarządu szkoły

Social Media

Zapraszamy na nasz profil na Facebook-u. Polub nas, a będziesz na bieżąco ze wszystkimi informacjami.

Newsletter

Zapisz się już dziś i bądź na bieżąco z informacjami. Już nie zapomnisz o zajęciach, pracy domowej swojego dziecka...

Back to Top