Klasa 8, lekcja 1.12.2018

Możliwość komentowania Klasa 8, lekcja 1.12.2018 została wyłączona

Temat : My – “uczniowie w szkole świata”. Rozważania o kondycji człowieka na podstawie wiersza Wisławy Szymborskiej „Nic dwa razy”.

Ostatnie zajęcia rozpoczęliśmy od projekcji filmu dokumentalnego o Wisławie Szymborskiej. Dowiedzieliśmy się wielu ciekawostek dotyczących życia i twórczości poetki. Wkleiliśmy do zeszytów krótką biografię poetki.

Następnie zastanawialiśmy się, czy można jeszcze raz przeżyć chwile, które już minęły? Czy czynności, które codziennie wykonujemy są powtarzalne? I czy faktycznie nic dwa razy się nie zdarza? Uczniowie próbowali odpowiedzieć na pytania czy chcieliby powtórzyć jakieś momenty z przeszłości? Cos poprawić, zmienić, powtórzyć, cofnąć jakieś decyzje?

Wysłuchaliśmy wiersza Szymborskiej „Nic dwa razy” w wykonaniu idola młodzieży Kamila Bednarka, który zaśpiewał  podczas koncertu z okazji rocznicy  odzyskania niepodległości.

Przeczytaliśmy tekst wiersza z podręcznika. Dokonaliśmy analizy i interpretacji. Wskazaliśmy podmiot liryczny, określiliśmy typ liryki. Analizowaliśmy każdą strofę, wskazując elementy optymistyczne i pesymistyczne. Dowiedzieliśmy się, co to jest aforyzm. Wkleiliśmy do zeszytów kilka najpopularniejszych aforyzmów zebranych z wierszy Wisławy Szymborskiej.

W drugiej części zajęć ćwiczyliśmy stopniowanie przymiotników, przysłówków oraz pisownie „nie” z rożnymi częściami mowy. Zrobiliśmy także poprawę dyktanda.

Praca domowa

1. Rozwiń myśl „nic dwa razy się nie zdarza”
  2. Ćwiczenie 4 strona 71

Wychowawca