Klasa 8, lekcja 10.11.2018

Możliwość komentowania Klasa 8, lekcja 10.11.2018 została wyłączona

Temat: Droga Polski do wolności – 11 listopada

Na ostatnich zajęciach rozmawialiśmy o setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Omówiliśmy drogę, jaka Polska przeszła od wybuchu I wojny światowej do jej zakończenia.

Utworzyliśmy słownik wyrazów związanych z tematyka takich jak : patriotyzm, honor, tożsamość narodowa, suwerenność, demokracja, wolność. Wspólnie omówiliśmy znaczenie tych słów i zapisaliśmy nasze definicje w zeszytach.
Następnie odbyliśmy pogadankę na temat corocznych obchodów święta niepodległości w Warszawie na placu Piłsudskiego. O uroczystej zmianie wart, o hymnie narodowym, odprawie wojsk przez prezydenta. Dowiedzieliśmy się, kiedy ustanowiono dzień 11 listopada świętem narodowym i dlaczego wcześniej było to zakazane. Następnie obejrzeliśmy projekcje filmu o najważniejszych wydarzeniach i postaciach związanych z tym dniem, wysłuchaliśmy wywiadu z Józefem Piłsudskim w role którego wcielił się znakomity aktor Mariusz Bonaszewski. Na zakończenie zebraliśmy wszystkie najważniejsze informacje o dążeniu Polski do niepodległości oraz o marszałku Piłsudskim i zapisaliśmy je w zeszycie w formie tabelki.

Tego dnia mieliśmy niebywałą przyjemność wzięcia udziału w lekcji historii zorganizowanej przez panią Annę Czaban w wykonaniu uczniów naszej szkoły. Było to niezwykle podniosłe wydarzenie a sama akademia zrobiła na nas ogromne wrażenie.

Bardzo proszę, aby wszyscy uczniowie przynieśli na następne zajęcia ćwiczeniówki.

Praca domowa

Napisz biografie wybranej przez siebie postaci:
Józef Piłsudski
Roman Dmowski