Klasa 8, lekcja 15.09.2018

Klasa 8, lekcja 15.09.2018

Klasa 8, lekcja 15.09.2018

Możliwość komentowania Klasa 8, lekcja 15.09.2018 została wyłączona

 

Temat: Dlaczego wszyscy „lajkujemy”? czyli o zapożyczeniach w języku polskim.

Ostatnie zajęcia rozpoczęliśmy od testu sprawdzającego poziom wiedzy zdobytej w minionym roku szkolnym. Test obejmował zagadnienia z zakresu gramatyki, ortografii oraz tworzenia własnych tekstów. Od razu wspólnie sprawdziliśmy, jakie powinny być odpowiedzi. Wyniki niebawem.

Tematem sobotnich zajęć były zapożyczenia w języku polskim. Uczniowie obejrzeli krótki film z udziałem Brytyjczyka Kita Donisthorpe, nauczyciela języka angielskiego od lat mieszkającego w Polsce, który opowiada min. o tym, czym jest język międzynarodowy i o skali popularności języka angielskiego. Omówiliśmy pojęcie „native speaker”. Zastanawialiśmy się jakiego języka sami jesteśmy „native speakerami” i próbowaliśmy wymyślić polskie słowo na określenie takiej osoby.

Następnie uczniowie wykonali ćwiczenia na kartach pracy, łączyli polskie słowa z nazwami krajów, z których pochodzą, omówiliśmy zagadnienia związane z zapożyczeniami, anglicyzmami oraz językiem internetu. Obejrzeliśmy pokaz multimedialny składający się z tekstów typu: sms, e-mail, reklama, broszura, komunikator internetowy oraz fragment powieści dla młodzieży. Zastanawialiśmy nad tym, czym rożni się język w każdym z tych tekstów i czy konieczne jest używanie w języku polskim tak dużej ilości anglicyzmów. Wykonaliśmy tez quiz o języku angielskim.

Na zakończenie zajęć przeprowadziłam w klasie ewaluację osiągnięć uczniów, z której wynika, że uczniowie w pełni zrozumieli zagadnienia omówione na lekcji. Ewaluacja pozwoliła mi ocenić nie tylko umiejętności polonistyczne, lecz także ponadprzedmiotowe takie jak: współpraca w zespole, planowanie warsztatu pracy czy rozwiazywanie problemów.  Będzie to stały element naszych zajęć, podczas którego będę obserwowała zarówno indywidualne jak i grupowe postępy uczniów.


Praca domowa

Czy wg Ciebie warto dbać o czystość języka polskiego? Uzasadnij w kilku zdaniach swoja odpowiedź.

 

wych. Katarzyna Świątek 

 

Tu możesz wyszukać wszystkie interesujące Cię informacje dotyczące szkoły, uczniów, nauczycieli. Znaleźć dokumenty, rozporządzenia oraz uchwały zarządu szkoły

Social Media

Zapraszamy na nasz profil na Facebook-u. Polub nas, a będziesz na bieżąco ze wszystkimi informacjami.

Newsletter

Zapisz się już dziś i bądź na bieżąco z informacjami. Już nie zapomnisz o zajęciach, pracy domowej swojego dziecka...

Back to Top