Klasa 8, lekcja 15.09.2018

Możliwość komentowania Klasa 8, lekcja 15.09.2018 została wyłączona

Temat: Dlaczego wszyscy “lajkujemy”? czyli o zapożyczeniach w języku polskim.

Ostatnie zajęcia rozpoczęliśmy od testu sprawdzającego poziom wiedzy zdobytej w minionym roku szkolnym. Test obejmował zagadnienia z zakresu gramatyki, ortografii oraz tworzenia własnych tekstów. Od razu wspólnie sprawdziliśmy, jakie powinny być odpowiedzi. Wyniki niebawem.

Tematem sobotnich zajęć były zapożyczenia w języku polskim. Uczniowie obejrzeli krótki film z udziałem Brytyjczyka Kita Donisthorpe, nauczyciela języka angielskiego od lat mieszkającego w Polsce, który opowiada min. o tym, czym jest język międzynarodowy i o skali popularności języka angielskiego. Omówiliśmy pojęcie „native speaker”. Zastanawialiśmy się jakiego języka sami jesteśmy „native speakerami” i próbowaliśmy wymyślić polskie słowo na określenie takiej osoby.

Następnie uczniowie wykonali ćwiczenia na kartach pracy, łączyli polskie słowa z nazwami krajów, z których pochodzą, omówiliśmy zagadnienia związane z zapożyczeniami, anglicyzmami oraz językiem internetu. Obejrzeliśmy pokaz multimedialny składający się z tekstów typu: sms, e-mail, reklama, broszura, komunikator internetowy oraz fragment powieści dla młodzieży. Zastanawialiśmy nad tym, czym rożni się język w każdym z tych tekstów i czy konieczne jest używanie w języku polskim tak dużej ilości anglicyzmów. Wykonaliśmy tez quiz o języku angielskim.

Na zakończenie zajęć przeprowadziłam w klasie ewaluację osiągnięć uczniów, z której wynika, że uczniowie w pełni zrozumieli zagadnienia omówione na lekcji. Ewaluacja pozwoliła mi ocenić nie tylko umiejętności polonistyczne, lecz także ponadprzedmiotowe takie jak: współpraca w zespole, planowanie warsztatu pracy czy rozwiazywanie problemów.  Będzie to stały element naszych zajęć, podczas którego będę obserwowała zarówno indywidualne jak i grupowe postępy uczniów.

Praca domowa

Czy wg Ciebie warto dbać o czystość języka polskiego? Uzasadnij w kilku zdaniach swoja odpowiedź.

wych. Katarzyna Świątek