Klasa 8, lekcja 1901.2019

Klasa 8, lekcja 1901.2019

Klasa 8, lekcja 1901.2019

Możliwość komentowania Klasa 8, lekcja 1901.2019 została wyłączona

Temat: Czasy nietolerancji na podstawie fragmentu utworu Markusa Zusaka pt. ”Złodziejki książek”.

Sobotnie zajęcia rozpoczęliśmy od próby zdefiniowania słów: tolerancja i nietolerancja. Następnie porównaliśmy je z definicjami ze Słownika Języka Polskiego. Zastanawialiśmy się w jakich sytuacjach spotykamy się najczęściej z przejawami nietolerancji, czy Polacy sa narodem tolerancyjnym, czy brak tolerancji stanowi zagrożenie i co zyskujemy będąc tolerancyjnymi?

Następnie rozdałam uczniom tekst piosenki Stanisława Sojki pt: „Tolerancja”. Podjęliśmy próbę analizy i interpretacji tego utworu oraz odpowiedzi na pytanie: jakie stanowisko wobec tolerancji zajął popularny wokalista? Na koniec wysłuchaliśmy piosenki.

Kolejnym etapem było czytanie tekstu Markusa Zusaka pt.” Złodziejki książek”. Uczniowie podkreślili w tekście wyrazy, których znaczenia nie rozumieją i wspólnie objaśniliśmy ich znaczenie. Następnie wykonaliśmy ćwiczenia do tekstu. Przeczytany fragment porusza min. problem nazizmu i antysemityzmu. Wyjaśniliśmy znaczenie tych słów.

Rozdałam uczniom karteczki, na których wypisali hasła związane z byciem tolerancyjnym. Dzięki temu ćwiczeniu wspólnie stworzyliśmy kodeks tolerancji. Jednocześnie omówiliśmy, jakie zachowanie można sklasyfikować jako nietolerancyjne. Omówiliśmy również problem stereotypów. Wskazaliśmy najpopularniejsze z nich. Doszliśmy do wspólnego wniosku, ze stereotypy bywają krzywdzące, ze człowieka nie oceniamy po pozorach, ze należy szanować każdą inność, gdyż człowiek jest wartością samą w sobie. Rozmawialiśmy o mowie nienawiści, zastanawialiśmy się, gdzie się z nią najczęściej spotykamy i co możemy zrobić od siebie, żeby  ją wyeliminować z internetu czy przestrzeni publicznej.

Na koniec zajęć uczniowie napisali dyktando.


Praca Domowa

Zaprojektuj plakat przeciwko nietolerancji. Możesz poszukać inspiracji w internecie.

Dodatkowo: proszę osoby, które nie miały w sobotę pracy domowej, aby uzupełniły braki. 

 

Wych. Katarzyna Świątek 

Tu możesz wyszukać wszystkie interesujące Cię informacje dotyczące szkoły, uczniów, nauczycieli. Znaleźć dokumenty, rozporządzenia oraz uchwały zarządu szkoły

Social Media

Zapraszamy na nasz profil na Facebook-u. Polub nas, a będziesz na bieżąco ze wszystkimi informacjami.

Newsletter

Zapisz się już dziś i bądź na bieżąco z informacjami. Już nie zapomnisz o zajęciach, pracy domowej swojego dziecka...

Back to Top