Klasa 8, lekcja 1901.2019

Możliwość komentowania Klasa 8, lekcja 1901.2019 została wyłączona

Temat: Czasy nietolerancji na podstawie fragmentu utworu Markusa Zusaka pt. ”Złodziejki książek”.

Sobotnie zajęcia rozpoczęliśmy od próby zdefiniowania słów: tolerancja i nietolerancja. Następnie porównaliśmy je z definicjami ze Słownika Języka Polskiego. Zastanawialiśmy się w jakich sytuacjach spotykamy się najczęściej z przejawami nietolerancji, czy Polacy sa narodem tolerancyjnym, czy brak tolerancji stanowi zagrożenie i co zyskujemy będąc tolerancyjnymi?

Następnie rozdałam uczniom tekst piosenki Stanisława Sojki pt: „Tolerancja”. Podjęliśmy próbę analizy i interpretacji tego utworu oraz odpowiedzi na pytanie: jakie stanowisko wobec tolerancji zajął popularny wokalista? Na koniec wysłuchaliśmy piosenki.

Kolejnym etapem było czytanie tekstu Markusa Zusaka pt.” Złodziejki książek”. Uczniowie podkreślili w tekście wyrazy, których znaczenia nie rozumieją i wspólnie objaśniliśmy ich znaczenie. Następnie wykonaliśmy ćwiczenia do tekstu. Przeczytany fragment porusza min. problem nazizmu i antysemityzmu. Wyjaśniliśmy znaczenie tych słów.

Rozdałam uczniom karteczki, na których wypisali hasła związane z byciem tolerancyjnym. Dzięki temu ćwiczeniu wspólnie stworzyliśmy kodeks tolerancji. Jednocześnie omówiliśmy, jakie zachowanie można sklasyfikować jako nietolerancyjne. Omówiliśmy również problem stereotypów. Wskazaliśmy najpopularniejsze z nich. Doszliśmy do wspólnego wniosku, ze stereotypy bywają krzywdzące, ze człowieka nie oceniamy po pozorach, ze należy szanować każdą inność, gdyż człowiek jest wartością samą w sobie. Rozmawialiśmy o mowie nienawiści, zastanawialiśmy się, gdzie się z nią najczęściej spotykamy i co możemy zrobić od siebie, żeby  ją wyeliminować z internetu czy przestrzeni publicznej.

Na koniec zajęć uczniowie napisali dyktando.

Praca Domowa

Zaprojektuj plakat przeciwko nietolerancji. Możesz poszukać inspiracji w internecie.

Dodatkowo: proszę osoby, które nie miały w sobotę pracy domowej, aby uzupełniły braki.

Wych. Katarzyna Świątek