Klasa 8, lekcja 20.10.2018

Klasa 8, lekcja 20.10.2018

Klasa 8, lekcja 20.10.2018

Możliwość komentowania Klasa 8, lekcja 20.10.2018 została wyłączona

Temat: „Hej kto Polak, na bagnety” – walka Polaków o niepodległość w powstaniach: listopadowym i styczniowym.

Sobotnie zajęcia rozpoczęliśmy od poprawy dyktanda i omówienia błędów. Uczniowie, którzy byli nieobecni tydzień temu, napisali dyktando podczas ostatnich zajęć. Wyniki pokazały, że największy problem to poprawna pisownia dwuznaków oraz spółgłosek miękkich i zmiękczonych, nad czym będziemy musieli popracować.

Pierwszym etapem realizacji tematu był pokaz multimedialny o powstaniu listopadowym. Uczniowie z uwagą wysłuchali informacji o przyczynach wybuchu powstania, o najważniejszych bitwach, kluczowych postaciach oraz o tym, dlaczego powstanie nie miało szans powodzenia i jakie były skutki jego klęski. Następnie wybraliśmy z pokazu elementy kluczowe i zapisaliśmy w zeszycie. Uczniowie poznali genezę powstania pieśni upamiętniającej walki powstańcze, znanej jako „Warszawianka” oraz wysłuchali utworu w wykonaniu chóru Warszawiaków. Na koniec tej części lekcji obejrzeliśmy powstanie listopadowe w malarstwie. Uczniowie podziwiali niezwykłe obrazy między innymi: Wojciecha Kossaka, Aleksandra Sochaczewskiego i Tadeusza Ajdukiewicza.

Tuz przed przerwą udaliśmy się do auli, gdzie w związku z Polonijnym Dniem Dwujęzyczności, uczniowie wzięli udział w warsztatach pod okiem szkolnego logopedy Pani Niny Jajszczyk.

Po przerwie mieliśmy okazję obejrzeć kolejny pokaz multimedialny dotyczący powstania styczniowego. Analogicznie do pierwszej części zajęć, skupiliśmy największą uwagę na przyczynach wybuchu powstania, ważnych datach, bitwach, postaciach, przyczynach upadku oraz skutkach. I ponownie mieliśmy okazję przyjrzeć się obrazom przedstawiającym tematykę tamtych wydarzeń. Na koniec zajęć opracowaliśmy słownik wyrazów trudnych i wspólnie objaśniliśmy ich znaczenie.


Praca domowa:
Napisz biografię po jednej wybranej postaci z powstania listopadowego i styczniowego.
Poprawa dyktanda (dotyczy uczniów, którzy pisali dyktando w sobotę).

Wych. Katarzyna Świątek

 
 
Tu możesz wyszukać wszystkie interesujące Cię informacje dotyczące szkoły, uczniów, nauczycieli. Znaleźć dokumenty, rozporządzenia oraz uchwały zarządu szkoły

Social Media

Zapraszamy na nasz profil na Facebook-u. Polub nas, a będziesz na bieżąco ze wszystkimi informacjami.

Newsletter

Zapisz się już dziś i bądź na bieżąco z informacjami. Już nie zapomnisz o zajęciach, pracy domowej swojego dziecka...

Back to Top