Klasa 8, lekcja 23.03.2019

Klasa VIII
Wych. mgr Katarzyna Świątek
23.03.2019

Temat: Wiosna jako motyw w poezji, muzyce i malarstwie.

1. Wiosna w poezji.
Uczniowie wysłuchali recytacji wiersza Franciszka Karpińskiego pt.”Do Justyny. Tęskność na wiosnę”. Zaznaczyli w tekście wszystkie elementy tematycznie związane z wiosną i wypisali je do zeszytu.
Drugim utworem poetyckim, który posłużył nam jako przykład zestawienia budzącej się do życia przyrody z uczuciami do ukochanej kobiety był wiersz Adama Asnyka pt.”Między nami nic nie było”. Uczniowie wysłuchali recytacji, następnie analogicznie do wiersza nr 1 wypisali z tekstu wszystkie wyrazy określające tę piękną porę roku.

2. Wiosna w muzyce.
Uczniowie otrzymali pocięty na paski tekst utworu Marka Grechuty pt.”Wiosna, ach to ty”. Ich zadaniem było ułożenie z tych fragmentów całości. Następnie wysłuchali utworu, sprawdzając jednocześnie jak blisko byli oryginału.
Tekst wkleili do zeszytu. To samo wykonali z tekstem piosenki zespołu Skaldowie pt.”Wiosna”.
Kolejną zagadką muzyczną było wysłuchanie utworu Antonio Vivaldiego pt. “Cztery pory roku” i wskazanie, którą część swojego dzieła kompozytor zatytułował “Wiosna”.

3. Wiosna w malarstwie.
W tej części uczniowie zapoznali się z obrazami wybitnych polskich malarzy. Obejrzeli prezentację multimedialną dotyczącą motywu wiosny w malarstwie. Dowiedzieli się w jak różny sposób można postrzegać i zobrazować wiosnę.

4. Wiosna w przysłowiach.
Tu uczniowie poznali i wyjaśnili znaczenie wybranych przysłów o tematyce wiosennej. Kilka z nich zapisali w zeszytach.

5. Wiosna w przymiotnikach.
Uczniowie otrzymali karteczki, na których wypisali jak najwięcej przymiotników określających wiosnę.
Pomogło nam to w utworzeniu mapy mentalnej.

Na koniec zajęć poprosiłam o napisanie listu powitalnego do Pani Wiosny, w którym każdy indywidualnie uzasadnił, dlaczego cieszy się z jej nadejścia. Przy okazji przypomnieliśmy sobie zasady pisania listu.

Praca domowa
Za tydzień omawiamy “Kamienie na szaniec”. W związku z tym, każdy z uczniów otrzymał zagadnienia do opracowania.