Klasa 8, lekcja 3.11

Możliwość komentowania Klasa 8, lekcja 3.11 została wyłączona

Temat: Twórca I jego czasy – Melchior Wańkowicz.

W części pierwszej zajęć uczniowie czytali fragment utworu Melchiora Wańkowicza pt. „Ziele na kraterze”. Poznali biografię autora. Przyjrzeli się osi czasu, zastanawiali się czym jest, do czego służy i co zawiera. Sformułowali definicję, która zapisali w zeszycie. Na podstawie przeczytanej biografii uczniowie wskazali najważniejsze elementy z życia pisarza, utworzyli krótką biografię i zapisali ja w zeszycie. Swoje prace zaprezentowali na forum klasy. Następnie czytali fragment utworu „Ziele na kraterze”. Utworzyli słownik wyrazów trudnych i niezrozumiałych, wskazali słowa, których znaczenia nie rozumieli i z pomocą nauczyciela wyjaśnili ich znaczenie. Uczniowie przeczytali wiadomości na temat literatury faktu i próbowali własnymi słowami opisać czym jest pamiętnik, list, biografia i reportaż.

W części drugiej zajęć czytaliśmy tekst M. Wańkowicza pt. „Tędy i owędy” Przed przeczytaniem utworu uczniowie zastanawiali się jakie jest główne zadanie prasy. Następnie po przeczytaniu tekstu, analogicznie do części pierwszej tworzyli słownik wyrazów trudnych i zapisali je w zeszycie.

Po dokładnej analizie i interpretacji utworu przeprowadziliśmy dyskusję na temat: Czy Internet jest rzetelnym źródłem informacji. Podaliśmy przykłady i argumenty, prezentujące różny punkt widzenia. Na koniec każdy osobno przygotował listę tematów, które mogłyby zostać poruszone w gazetce szkolnej. Porównaliśmy wyniki swojej pracy na forum klasy.

PRACA DOMOWA

1. Napisz krótkie wspomnienie z wizyty w wybranym miejscu w Polsce. Postaraj się zaciekawić swoja opowieścią i zachęcić do odwiedzenia tego miejsca.

2. Przygotuj swój życiorys na osi czasu.

Wych. Katarzyna Świątek