Klasa IB, lekcja 15.10.2016

Witamy w klasie 1B
Nauczyciel: Ewelina Rytel
Asystent: Magdalena Molenda

Nasze dzisiejsze zajęcia bardzo nam się przedłużały i trwały w nieskończoność, a to za sprawą uroczystości Pasowania na ucznia, której nie mogliśmy się doczekać.

Nasze myśli błądziły w innym kierunku, nie mogliśmy się skupić na zajęciach i pewnie to było powodem, dla którego nie wiedzieliśmy albo nie pamiętaliśmy zasad pisowni spółgłosek miękkich. Pani miała problemy ze znalezieniem wśród nas kogoś, kto mógłby jej cokolwiek powiedzieć w tym temacie…..:-( Pani zrobiła nam powtórkę i prosiła, aby przeczytać sobie kilka razy naszą ostatnią kolorową tabelkę wklejoną do zeszytu.

Następnie przyszła kolej na naukę kolejnych spółgłosek miękkich. Tym razem były to literki “si” i “ś”. Za pomocą patyczków, Pani losowała osoby, które miały za zadanie napisać ze słuchu odpowiedni wyraz, który następnie przepisywaliśmy do zeszytu. Pisanie w zeszytach ciągle jeszcze idzie nam wolno, ale pracujemy nad tym by było lepiej, nie tylko z pisaniem, ale również z przepisywaniem wyrazów bez błędów.

Następnie na podstawie wyrazów zawierających literki “si” i “ś” robiliśmy kolejne ćwiczenie dot. literowania, głoskowania oraz mówienia sylabami. Pani była ucieszona, ponieważ coraz więcej z nas potrafi zrobić to ćwiczenie bez większych błędów.

Był też krótki czas na zabawę: z rozsypanki literowej układaliśmy wyrazy zawierające literki “si” i “ś”.

Na lekcji religii rozmawialiśmy o nakazach i zakazach. Ksiądz Waldek opowiadał nam o Mojżeszu i jego tablicach z 10 Przykazaniami.

Osiołek Krzyś po udanym weekendzie spędzonym z Nikosiem powędrował do Gabrysi.

Po przerwie w końcu przyszedł czas na uroczystość Pasowania na ucznia. Po zaśpiewaniu piosenki i powiedzeniu wierszyków złożyliśmy uroczyste ślubowanie.

Na koniec otrzymaliśmy dyplomy, rożki ze słodyczami oraz odblaskowe gadżety od naszego sponsora. Byliśmy bardzo uradowani, ponieważ nie spodziewaliśmy się tylu niespodzianek i to na dodatek w jednym dniu.

Zadanie domowe:

• dokończyć tabelkę dot. literowania, głoskowania i mówienia sylabami
  • przepisać tekst z tabelki nr 2 wybierając z nawiasów właściwe litery oznaczające spółgłoski miękkie.