Klasa VIII, lekcja 12.01.2019

Możliwość komentowania Klasa VIII, lekcja 12.01.2019 została wyłączona
 Temat: Rozmowy kontrolowane czyli lekcja poprawnej polszczyzny.

Pierwsze zajęcia w Nowym Roku poświęciliśmy na ćwiczenia utrwalające poprawność językową.
Uczniowie dowiedzieli się, że luty jest miesiącem języka ojczystego oraz że dbałość o czystość tego języka jest czymś niezwykle ważnym.
Poznaliśmy odmiany polszczyzny. Na prośbę uczniów wyszukaliśmy w internecie przykłady gwar i dialektów. Oczywiście najbardziej podobała nam się gwara śląska i podhalańska.
Następnie uczniowie sprawdzili swoją polszczyznę, wykonując krótki test. Okazało się, że z tą naszą poprawnością nie jest tak źle.
Dowiedzieliśmy się, jakie błędy występują w języku polskim. Wszyscy byli zaskoczeni, że jest tak dużo rodzajów błędów.
Ostatnim etapem pracy nad poprawnością językową były ćwiczenia z prawidłowego akcentowania wyrazów, które wszystkim bardzo przypadły do gustu.
Po teorii przyszedł czas na praktykę. W związku z tym uczniowie wykonali szereg ćwiczeń utrwalających wiedzę poznaną na lekcji.

Praca domowa
1. Odmień przez przypadki w liczbie pojedynczej i mnogiej cztery wybrane przez siebie rzeczowniki.
2. Napisz życzenia skierowane do kolegi lub koleżanki oraz do osoby starszej z rodziny (babcia,dziadek). Zastosuj odpowiednią odmianę polszczyzny (oficjalną i nieoficjalną).

Wych. Katarzyna Świątek