Klasa VIII, lekcja 17.11.2018

Klasa VIII, lekcja 17.11.2018

Klasa VIII, lekcja 17.11.2018

Możliwość komentowania Klasa VIII, lekcja 17.11.2018 została wyłączona

Temat: O grzeczności w języku – kształcenie literackie.

Zajęcia rozpoczęliśmy od próby zdefiniowania słowa etykieta, grzeczność językowa. Ustaliliśmy, że jest to zbiór przyjętych norm językowych i zachowań grzecznościowych, zwyczajowo podporządkowanych określonym sytuacjom.

Stworzyliśmy słownik tzw. magicznych słów (proszę, dziękuje, przepraszam, dzień dobry, do widzenia…). Wskazaliśmy sytuacje, w których najczęściej używamy tych zwrotów i zastanawialiśmy się, dlaczego tak ważne jest używanie ich w codziennych sytuacjach.

Rozmawialiśmy na temat porozumiewania się z innymi ludźmi i używania w tym celu zwrotów grzecznościowych takich jak: powitania, pożegnania, podziękowania, przeprosiny, życzenia, gratulacje, kondolencje czy zwroty typu proszę pana/pani, szanowni państwo, panie profesorze, moi mili, moi kochani etc.

Doszliśmy wspólnie do wniosku, że w polskiej kulturze zachowujemy się grzecznie, używając np. wyrażeń „dzięki” i „dziękuje” i ustaliliśmy, że wyrażenia te maja ograniczony zakres użycia. Byliśmy zgodni, że „dzięki” możemy powiedzieć do osoby w podobnym wieku, z która pozostajemy w zażyłych stosunkach. Podobnie jest z wyrażeniami typu: sorki, nara, hej.

Wykonaliśmy szereg ćwiczeń mających na celu przekształcanie wypowiedzi tak, aby zachowana została grzeczność językowa. Uczyliśmy się stosować w zdaniu formy trybu przypuszczającego i rozkazującego tak, aby zachowując grzeczność w języku wydać komuś polecenie. Uczniowie napisali również oficjalne podziękowania dla zespołu muzycznego, który zagrał koncert w ich szkole.

Na zakończenie zajęć uczniowie napisali dyktando.


Praca domowa

Ćwiczenia 1-4 w ćwiczeniówce

 

Wych. Katarzyna Świątek 

Tu możesz wyszukać wszystkie interesujące Cię informacje dotyczące szkoły, uczniów, nauczycieli. Znaleźć dokumenty, rozporządzenia oraz uchwały zarządu szkoły

Social Media

Zapraszamy na nasz profil na Facebook-u. Polub nas, a będziesz na bieżąco ze wszystkimi informacjami.

Newsletter

Zapisz się już dziś i bądź na bieżąco z informacjami. Już nie zapomnisz o zajęciach, pracy domowej swojego dziecka...

Back to Top