Klasa VIII, lekcja 20.01.2019

Klasa VIII, lekcja 20.01.2019

Klasa VIII, lekcja 20.01.2019

Możliwość komentowania Klasa VIII, lekcja 20.01.2019 została wyłączona

Temat: Losy Polaków w warunkach braku niepodległości – Wielka Emigracja.

 
Zajęcia rozpoczęliśmy od przypomnienia sobie wiadomości o powstaniu listopadowym i o jego skutkach. Następnie wspólnie zdefiniowaliśmy pojęcie emigracji. Omówiliśmy przyczyny Wielkiej Emigracji, poznaliśmy ugrupowania polityczne, które powstały po 1830 roku oraz ich przywódców. Poznaliśmy  arcydzieła wybitnych Polaków, które powstały z tęsknoty za ojczyzną. Przeczytaliśmy fragment „Pana Tadeusza”, hymn Juliusza Słowackiego „Smutno mi Boże” oraz wysłuchaliśmy Preludium e-moll, op.28 Fryderyka Chopina. 
Wspólnie utworzyliśmy słownik wyrazów związanych tematycznie z Wielką Emigracją i wyjaśniliśmy ich znaczenie. 
Za pomocą tabeli porównaliśmy przyczyny emigracji po powstaniu ze współczesną emigracją. Wskazaliśmy podobieństwa i różnice. Na koniec jako podsumowanie  odpowiedzieliśmy na kilka pytań dotyczących wiadomości poznanych na lekcji.
 

Praca domowa
Wyobraź sobie, że jesteś XIX-wiecznym emigrantem. Napisz list do rodziny, w którym opiszesz życie na obczyźnie. 
 
 
Wychowawca
Tu możesz wyszukać wszystkie interesujące Cię informacje dotyczące szkoły, uczniów, nauczycieli. Znaleźć dokumenty, rozporządzenia oraz uchwały zarządu szkoły

Social Media

Zapraszamy na nasz profil na Facebook-u. Polub nas, a będziesz na bieżąco ze wszystkimi informacjami.

Newsletter

Zapisz się już dziś i bądź na bieżąco z informacjami. Już nie zapomnisz o zajęciach, pracy domowej swojego dziecka...

Back to Top